Okul Öncesi Yıllarda Eşleştirme ve Gruplama Becerileri

Çoğu zaman, biz genç ebeveynler olarak, nesneleri sayarak çocuklarımıza matematik öğretmeye başlıyoruz. Çevremizdeki bazı ev eşyalarına dikkat çekerek, oyuncaklar, toplar ya da meyveler gibi şeyleri yüksek sesle “Bir, İki, Üç…” diye sayarız. Bunun için kullanılan teknik terim ‘sayma’ dır. Fakat matematik öğretiminde sadece saymadan çok daha fazlası var! Eşleştirme ve Gruplama becerileri muhtemelen okul öncesi yıllarda sayma becerilerinden daha önemlidir.

Erken Çocukluk Matematik Becerileri: Eşleştirme ve Gruplama

Amaç, okul öncesi dönemde çocuğunuz için sağlam bir matematik temeli geliştirmekse, sizi ebeveyn olarak matematiğe daha bütünsel bir bakış açısıyla bakmanızı öneriyoruz. Bu iki önemli erken matematik becerisini derinlemesine bu blogda inceliyoruz.

1. Eşleştirme

Eşleştirme, bireyin eğitim hayatı boyunca çeşitli biçimlerde tekrar etmesini sağlayan önemli bir erken çocukluk matematik becerisidir. Eşleştirme, okul öncesi çocuklar için önemli bir sınıflandırma becerisidir. Eşleştirme, ortak özelliklerine göre aynı veya benzer nesneleri tanımlamamıza yardımcı olur. Örneğin, uyumlu veya benzer üçgenleri tanımlamada altta yatan beceri, Eşleştirme’dir. Matematikte, iki küme arasında birebir mükemmel bir yazışma işlevi varsa, yine esas olarak eşleşir. Bir çocuğun geliştirmesi gereken önemli erken eşleme becerilerinden bazıları şunlardır:

 1. Şekle göre Eşleştirme
 2. Boyuta göre Eşleştirme
 3. Renge göre Eşleştirme
 4. Bire Bir Eşleştirme
 5. Aynı Kümeleri / Koleksiyonları Eşleştirme
Şekle göre eşleştirme
Boyuta göre eşleştirme
Renge göre eşleştirme
2. Gruplama

Bu da sezgiseldir ancak genellikle erken çocukluk matematiksel becerisi olarak göz ardı edilir. Biz insanlar gruplamayı severiz. Bu, kaosa düzen getirmemize yardımcı olur. 20 Top verildiğini hayal edin. Bu koleksiyonda, 5 farklı renkten her biri 4 top var. Daha sonra gruplama, bu 20 topun, renge bağlı olarak her biri 4 topdan oluşan 5 küçük gruba bölünmesi olarak düşünülebilir. Uzmanların gruplamayı önemli bir matematik öncesi beceri olarak görmeleri şaşırtıcı değildir. Eşleştirme gibi, gruplama da önemli bir sınıflandırma becerisidir. Genel olarak, erken çocukluk perspektifinden bakıldığında, çocuğun geliştirmesi gereken temel gruplama becerileri şunlardır:

 1. Renge Göre Gruplama
 2. Boyuta Göre Gruplama
 3. Şekle Göre Gruplama
Renge Göre Gruplama
Boyuta Göre Gruplama
Şekle Göre Gruplama

18 Aydan itibaren, bir ebeveyn olarak çocuğunuza basit ve pratik yollarla bu kavramları (eşleştirme ve gruplama) tanıtmaya odaklanmalısınız. Çocuğunuzu teşvik edecek bulmaca ve alıştırmalar yapmak için kendi çevrenizi ve özel montessori materyallerini yaratıcı bir şekilde kullanabilirsiniz.

You Might Also Like

1 yorum

 1. dangirt says:

  çok başarılı buldum çalışmalarınızı özellikle uzun süredir takip ediyorum. Ürünleriniz sayfanız dizilişi ve tasarımıda gerçek anlamda güzel duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.